ایمان


یکروز مسیح به شاگردانش گفت:« وقتی من برگردم، آیا روی این زمین ایمانی وجود خواهد داشت؟» ایمان یکی از موضوعاتی است که در نسل ما در مورد آن بحثهای زیادی می شود. بهمین دلیل می خواهیم بدانیم مقصود مسیح از بیان این جمله چیست.

در کلیساهای مختلف و حتی بین ادیان مختلف راجع به ایمان زیاد صحبت می شود. کتابهای متعدد، تعالیم مختلف، انگار در همه جا صحبت از ایمان است. فقط متأسفانه تعاریفی که ما از مردم امروز در مورد ایمان می شنویم تقریباً هیچ رابطه ای با تعریف ایمان از نظر کلام خدا ندارد. لابلای سطور بعضی از کتابها می توان مشاهده کرد که ایمان یعنی اعتقاد داشتن به اینکه یک چیز غیر ممکن می تواند ممکن شود و اگر اعتقاد ما به اندازه کافی قوی باشد این معجزه اتفاق می افتد
این نوع ایمان معمولاً برای بدست آوردن منافع شخصی استفاده می شود و حتی از بعضی افراد می شنویم که « اگر با ایمان قوی چیزی را از خدا بخواهید، مثل خانه بزرگ، ماشین آخرین مدل، و غیره، می توانید بدستش بیاورید اگر به اندازه کافی ایمان داشته باشید.» عزیزان، چنین ایمانی یک ایمان خاکیست و ریشه آن در مادیّات و منافع شخصی است. البتّه خدا بخیل نیست و من ادعا نمی کنم که شما نباید آرزوهای خود را با خدا در میان بگذارید، ولی تأکید کلمه ایمان روی نمایان کردن قدرت خداست و هدف از داشتن ایمان الزاماً بدست آوردن چیز خاصی نیست.

در چنین تعالیم غلطی ادعا می شود که اگر ما آنچیزی را که برایش دعا کرده ایم، بدست نیاورده ایم و اگر آدمهای موفق و یا ثروتمندی نیستیم، این بخاطر کمبود ایمان ماست. یعنی بعبارتی، هرکس زندگی پر زرق و برقتری داشته باشد و در شرایط بهتری بسر ببرد، ایماندار بهتری محسوب می شود؛ در مقابل کسی که درگیر و گرفتار بیماری، فقر و دردهای دیگر است، ایماندار ضعیفتری است چون آرزوهایش را نتوانسته است از خدا بگیرد. این تعلیم بسیار غلط و خطرناکی است که باعث می شود آدمهائی با ایمانهای خوب و سالم تحت تحقیر قرار بگیرند و برعکس بعضی افرادی که بروشهای مختلف به موفقیتهای مادّی دست یافته اند، مورد تشویق و تمجید قرار بگیرند.

این تعریف از ایمان رابطه ای با تعریف ایمان در کتاب مقدس ندارد. ایمان واقعی ثمره نزدیک بودن و وقت گذراندن، با مسیح است. عشق به مسیح در ما ایمان ایجاد می کند و اگر ما فکر می کنیم ایمان را می شود بدون داشتن یک رابطه خالصانه و صمیمانه با خدا بدست آورد، سخت در اشتباهیم.
گاهی ما فکر می کنیم هر چه بیشتر به این و آن جلسه برویم، یا اینکه کتابهای بیشتری راجع به ایمان بخوانیم، ایمانمان قویتر می شود. یکبار دیگر تأکید می کنم که ایمان فقط با بودن و ماندن در حضور خداست که تقویت می شود چون شناختن خداست که باعث می شود ما بتوانیم بیشتر به او اعتماد کنیم.


اگر می خواهید ایمان قویتری داشته باشید، ایمانی که بقول کلام خدا می تواند کوهها را منتقل کند، عشق خدا را در دل خود جا بدهید. گذراندن زمان خاصی با خداوند، برای حرف زدن با او و شنیدن از او، برای ما مسئله ای حیاتی است. با اینکه در طول روز درمیان فعالیتهای مختلف همیشه بیاد خدا هستیم و با او حرف می زنیم، لازم است این را از روی محبت انجام بدهیم و نه از روی ترس یا اجبار. اگر مشکلی در این زمینه دارید، آن را با خدا در میان بگذارید چون او مشتاق شنیدن صدای شماست.


خدا همیشه ودر همه جا حضور داره قبل از این که دیگران به کمک ما بیایند او هست

/ 4 نظر / 8 بازدید
باربد

سلام.../ مژگان عزيز .../ از مطلب ات در مورد ايمان کلی استفاده کردم../ ممنون از اومدن ات به نمايشگاه .../ بازم به بوف تنها سر بزن.../ ياحق

reza

ايمان هم مثل تمامی چيز هی ديگه از راه تمرين و ممارست به دست ميآيد . .... علی ( ع ) می فرمايد حتی اگر شما به يک چوب اعتقاد درست منطقی و با برهان داشته باشيد آن چوب خدای شما است .

جلال س

سلام دوست عزيز.جلال آل احمد می‌گفت:خدا برای آن که به او معتقد است،همه‌چا هست...من می‌گويم برای آن که نيست هم ..! قصه‌ی ايمان از هر مطلعی شروع شود،زيباست...چون خدا زيباست. شاد باشی و سالم و پردرد!

فرشيد

من توصيه ميکنم به نمايشگاه کتاب انتشارات صراط مراجعه و نوار سخنرانی دانشمند بزرگ دکتر سروش با عنوان خدا وارتباط ما بندگان که در امريکا ايراد شده(دو كاست) تهيه كنيد و ملاحظه كنيد در اسلام واقعي و بدور از اين اسلام حكومتي من دراوردي رژيم چه زيبا و آسان ميتوان با خدا ارتباط برقرار و ايمان قوي داشت